‘Paralel Evren’ teorisi için bilim adamları ilk deneyi yapacak.

Her gün Dünya’nın başka bir ucundan gelen bilimsel gelişmeler bilim serüvenimize yeni bir heyecan ve gelişme katmaya devam ediyor.

Merak dürtümüz ve doğru bir yöntem olan bilimsel metodun, bizlere nasıl engin ufuklar açtığı su götürmez bir gerçek, Ancak bilmek dindireceğine öğrenme isteğimizi daha da kamçılayıp daha fazlasını için keşfetmemize neden oluyor

Fizik alanında yapılacak yeni bir deney hazırlıklığının bitmiş olduğunu 4 Temmuz itibariyle independent haberiyle duyrulmuş durumda

Fizikteki kuramlarının artık neredeyse felsefik yöntemlerle şekillendiği bu dönemde “Paralel Evren Deneyi” yine ciddi bir gündem oluşturmuş durumda.

Neden Felsefik ?

Karadeliklerin varlığından habersizdik ve onları henüz her hangi bir yöntemle fark edebilmiş değilken, Fiziğin kurallarının bir sonucu olarak olması gerektiğine inanan bilim adamları gezegenimizi, yüzeyindeki uydularla koca bir uydu haline getirip nihayetinde Karadeliğin fotoğrafını çekmeyi başarmış ve bunu Dünya üzerindeki 8 farklı yerden eş zamanlı olarak yapılan toplantılarla duyurmuştu.

Yine göremediğimiz halde eksik parça olduğundan yola çıkarak bulmayı umduğumuz Higs Bozonunu da Cern’de yapılan büyük hadron çarpıştırıcısıyla bulmayı keşfetmiştik.

Zira Paralel evren teoriside yine böyle bir teori ve şimdi gerçekten olup olmadığını anlamak için yapılacak bir deneyle ile gündemde.

İnternetin katkısıyla artık her bir gelişme milyonlarca insana kısa zamanda ulaşmakta, Bilgi bu kadar hızlı yayılınca, hayatımızı bir çok yönden etkilemekte. İzlediğimiz filmler,okuduğumuz kitaplar ve hata yaptığımız espirilere kadar.

Bilim ufuk açtığı su göstermez bir gerçek derken tam olarak kastediğimiz şey buydu. Hayata ve kendimize bakış açımızı değiştiriyor ve belki bu yüzden evreni anlamaya dönük deneyler Dünya genelinde yankı bulmakta

Paralel Evren Deneyi

Doğu Tennesse’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bilim insanları paralel evrene geçit açmaya çalışıyor. 

İngiliz gazetesi Independent’ta yer alan habere göre, ekibin bu yaz içerisinde deneyecekleri ve paralel bir evrene ilk bakışı atmamızı sağlayabilecek ekipmanların yapımını tamamladı. 

Bilim insanlarının iddiasına göre, bu “ayna evren” parçacıklar, gezegenler ve belki de yaşamla pek çok açıdan bizimkinin kopyası olabilir. 

Araştırmacılara ilham veren çalışma, 1990’lı yıllarda yapılan ve nötron parçacıklarının, atom çekirdeğinden proton parçacıklarının çıkartılmasından sonra çökme sürelerinin incelendiği bir başka deneydi.

İngiliz Teorik fizikçi Stephen Hawking, geçtiğimiz yıl kara deliklerin paralel evrene açılan kapılar olabileceğini belirtmişti. Çoklu evren teorisine göre, 93 milyar ışık yılı genişliğinde olan evrenimiz çoklu evrenin çok küçük bir kısmına tekabül eder. Başka bir deyişle içinde yaşadığımız evren büyük bir alanın sadece ufak bir parçasıdır. 

abdullah

Site kurucusuyum. Gönüllüleride beklerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares