Duyularımızın ötesini görebilmek için “James web Teleskobu”

Duyularımıza ne kadar çok şey borçluyuz, onlar sayesinde çevremizdeki bir çok şeyi algılıyor ve onları anlama fırsatı buluyoruz. Peki ama gerçekten bu her şeyi anlamak isteyen bizler için yeterli mi ?

Cevabı ne yazık ki hayır. Çok küçük hücreleri veyahut çok uzaklardaki yıldızları görebilmek için çıplak gözle bakmak yetersiz kalır ve bu yüzden mikroskop yada teleskop gibi görmenin çok daha güçlüsüne ihtiyaç duyarız

Bazen öyle bir yer gelir ki bizdeki duyuları çok güçlü aletleri kullanmakta yetersiz kalır. James webb teleskobu gibi sadece görme yetimizin güçlendirildiği değil aynı zaman da gözlerimizle algılayamadığımız olguları da algılayacak alet veya makinelere ihtiyaç duyarız.

Hubble ve kendisi gibi yer yüzündeki bir çok teleskobun bizlere neler kattığını gördük, Sonsuz evrenle aramızdaki perdeyi aralayıp içinde yaşadığımız kozmosa bizi nasıl bağladığını biliyoruz.

Ancak bu yeterli olmadı, Daha fazlasını görünce aklımızda cevaplanması gereken yeni soru işaretleri belirmeye başladı. Şimdi bu yeni soruların cevabını bulabilmek için yeni bir bakış açışına ihtiyacımız var ve bunu en azından bir kısmını karşılamak içinde nasa’nın geliştirmekte olduğu “james webb Teleskobu” var

Hubble ve diğer bir çok teleskopla sonsuz evrene baktığımızda sonsuz sayıda yıldız ve bir o kadarda yeni gezen keşfettik. Onların var olduğu bilmek başlı başına bir hayranlık yaratmışken keşfedilen yeni gezegenlerde neler olduğu sorusu kafamızı kurcalamaya başladı ve bunu öğrenmenin bir yolunu bulmak üzerine çalışmalar başlatıldı.

Bu projenin tamamlanması ve yörüngeye yerleştirilmesiyle artık bu yeni keşfedilen gezegenlerin atmosferinde neler olup bittiğini anlayabilecek, hata bizler gibi zeki canlıları varsa onları bile bu şekilde keşfedebilecek hale geleceğiz.

Fırlatma tarihi: 30 Mart 2021 olarak bildirilen bu uydu hubble gibi bütün dalga boylarına duyarlı olmayacak ancak gezegenlerin atmosferilerini anlamak için gerekli olan kızıl ötesi dalga boylarında çalışabilecek ve sadece gezegenlerin atmosferindeki olayları değil, şuana kadar bildiğimiz evrenin biraz daha ötesini görmemizi sağlayabileceğini umuluyor.

abdullah

Site kurucusuyum. Gönüllüleride beklerim..

Duyularımızın ötesini görebilmek için “James web Teleskobu”” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares