Starlink Projesi için İlk Uydular Yörüngeye Yerleştirildi.


Geçtiğimiz perşembe akşamı yerel saatle 22:30’da adını sık duymaya alıştığımız Spacex şirketi, daha öncede kullanmış olduğu Falcon 9 roketiyle 550 km uzaklıktaki alt yörüngeye Starlink projesi için taşıdığı 60 uyudu yerleştirmeyi başarıyla tamamladı.

Ucuz ve hızlı interneti küresel çapta her yere taşımayı hedefleyen bu projeyle yoksul veya alt yapısı olmayan ülkelerde de interneti yaygınlaştırmayı hedefliyor. Aynı zamanda Spacex, Okyanus ve dağlar gibi en ucra köşelerde bile internete ulaşma sorununu ortadan kaldırmayı planlıyor.

Projenin faaliyete başlaması için alt yörüngeye en az 440 uydu yerleştirmesi gerekiyor ki bu pek uzak bir tarih olmayan 2020 yılı olarak öngörülüyor.

Nihai hedefe ulaşmak içinse toplamda 12 bin uydunun alt yörüngeye yerleştirilmesi gerekiyor ve bunun içinde öngörülen tarih 2027 yılı

Bu proje ne kadar önemli ve zor olsa da Elon Musk yönetimindeki Spacex Uzay çalışmalarının önündeki en büyük sorun olan ağır yüksek maliyetleri, tekrar kullanılabilir roketlerle düşürmeye çalışmakla beraber Nasa için uzaya uydu yollamakta ve Mars’ta kısa bir süre içinde koloni kurmayı da vizyon edinmiş durumda.

abdullah

Site kurucusuyum. Gönüllüleride beklerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares