Güney Kore’den nükleer füzyonda yeni rekor!

Dünya üzerinde yapay bir güneş oluşturma fikrini temel alan füzyon çalışmalarında bir rekor da Kore’den geldi. Araştırmacılar 70 saniye boyunca yüksek sıcaklıktaki plazmayı muhafaza etmeyi başardılar.

 

Güney Kore'den nükleer füzyonda yeni rekor!

Güney Koreli bilim insanları, KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) isimli füzyon reaktörüyle yeni bir rekora imza attı.

 

“Yüksek performans” plazma kütlesini reaktör içerisinde tam 70 saniye boyunca stabil bir şekilde muhafaza etmeyi başaran araştırmacılar büyük bir ilki gerçekleştirerek nükleer füzyon hayallerine bir adım daha yaklaşmamızı sağladılar.

Tokamak tipi bir füzyon reaktörü olan KSTAR’da muhafaza edilen plazma kütlesi yaklaşık 300 milyon derece sıcaklıklara kadar çıkıyor.

 

Güneş’in çekirdeğinden 20 kat daha yüksek bir sıcaklığa denk gelen bu plazmayı bu haldeyken muhafaza etmek aynı zamanda şu anda nükleer füzyon hayallerinin önündeki en büyük engel durumunda.

 

Dolayısıyla bu alanda kırılan her bir rekor insanlığın geleceği adına çok büyük şeyler ifade ediyor.

 

Reaktör içerisindeki plazma doğru bir şekilde yeterince muhafaza edilebildiği takdirde yıldızımız güneşin enerji kaynağı olan füzyon reaksiyonlarını yeryüzünde gerçekleştirmiş olacağız.

 

Hidrojen atomlarının birleşip daha ağır helyum atomlarına dönüştükleri bu füzyon reaksiyonlarında ortaya çıkan enerji o kadar büyük ki bilim insanları genellikle bu durumu “bütün insanlığa yetecek kadar sınırsız ve temiz bir enerji” olarak tanımlıyorlar.

 

Dünyanın her tarafından bilim insanları çabalıyor

 

Şu anda dünyanın her tarafından bilim insanları Kore’deki KSTAR olsun, Çin’deki EAST, Fransa’daki ITER veya Almanya’daki Welfenstein 7-x olsun birçok farklı reaktörde füzyon çalışmalarına devam ediyorlar.

 

Koreli araştırmacılar KSTAR’la kendi alanlarında yeni bir rekora imza atmış olsalar da yüksek sıcaklıktaki plazma bulutlarını daha uzun süre muhafaza etmeyi başarabilen başka ülkeler de bulunuyor.

 

Örneğin Çinli bilim insanları geçtiğimiz Şubat ayında yaklaşık 50 milyon derece sıcaklığındaki plazmayı tam 102 saniye kadar muhafaza etmeyi başarabilmişti.

 

Ancak Kore’nin rekoru, füzyon çalışmaları için biçilmiş kaftan olan “yüksek performans” plazmasında gerçekleştiği için bu alanda daha büyük bir öneme sahip.

Tabii füzyon çalışmalarında bu tür gelişmelerin olduğunu duymak her ne kadar çok güzel olsa da yine de şu aşamada tam anlamıyla bir başarıdan söz etmek mümkün değil.

 

Zira “dünya üzerinde yapay bir güneş üretme” fikri kulağa ne kadar hayalî geliyorsa işte nükleer füzyona da aslında bu kadar uzağız.

 

Bakalım bu hayalin gerçeğe dönüştüğü günü -kendi yaşam süremiz içerisinde- görebilecek miyiz.

Kaynak: donanimhaber

abdullah Yıldırım

abdullah

Site kurucusuyum. Gönüllüleride beklerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares