Son İletiler

Son İletiler

Sayfa: [1] 2
1
Gamemaker2 Studio / Game maker 2 ye başlarken
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 23, 2018, 03:47:00 ÖÖ »
Merhaba arkadaş bu bölümde GM2 ile oyun yapmak ve bu programı öğrenmek isteyenlerin nasıl kurmasını gerektiğini anlatacağım

öncelikle oyunu normal windowslar bilgisayar için hazrılayacaksanız yapmanız gerekenler oldukça basit programı yoyogame adresinden indirmek ve bilgisayarınıza kurmak.

ancak adroid cihaz için  oyun yapmak isteyenler için bu iş biraz daha karışık

gm2 programını yoyogame sitesinden indirdiyseniz. prefences'teki android kurulum yerinde sdk,jdk ve ndk adresini belirtmeniz gerekiyor


sdk için...

jdk için...

ndk...

adreslerinden bunları indirdikten sonra  yolunu belirtip kontrol edin

ve bunları sürekli güncel tutun

Eğer android cihazlar için oyun yapacaksanız baştan bilmeniz gereken en önemli sey keystore'lerdir. bunları mutlaka korumalı ve her oyun için ayrı birtane zorunlu olmasada oluşturmalısınız. Bu ilerde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

gm programında en baştan belirtmeliyim ki gm dili denen farklı olsafa aslında mantıkken diğer kodlama dilleriyle aynı mantıkta bir dil kullanacağız.
2
 ;D ;D ;D

Rus devlet televizyonu Russia-24'de yayımlanan bir programda "ileri teknoloji robot" olarak tanıtılan 'android'in, aslında robot kostümü içindeki bir insan olduğu ortaya çıktı.

Salı günü bir gençlik forumundan yayınlanan programda kanalın sunucusu, "Robot Boris"in yeteneklerini övdü ama robotla ilgili tuhaflıklar dikkatli bloggerların gözünden kaçmadı.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre 'robot', Moskova yakınlarındaki Yaroslavl kentinde düzenlenen bir teknoloji forumunda sergileniyordu.

Sunucu robottan "Daha şimdiden dans etmeyi öğrendi ve hiç de fena değil" diye bahsetti.

Ancak TJournal internet sitesi, şüpheler üzerine şu soruları sordu:

"Boris'in dış sensörleri nerede? Neden bu robot dans ederken neden bu kadar fazla 'gereksiz hareketlerde' bulunuyor?"

"Neden bu robot sanki bir insanın rahatlıkla içine sığabileceği boyutlarda?"

Sosyal medyada daha sonra yayımlanan fotoğraflar ise, sır perdesini araladı.
G
Robotun arkasından çekilen bir fotoğrafta, kostümün içindeki adamın boynu görülüyordu.

'Robot Boris'in aslında 3,800 dolar değerindeki kostümün içindeki bir insan olduğu öğrenildi.

'Gerçek robotmuş gibi göstermeyi amaçlamadık'
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kurduğu haber ajansı MBKh Media, robot kostümü içindeki adamın da göründüğü yeni bir fotoğraf yayımladı.

Ajansın haberinde, Proyektoria isimli teknoloji forumunun organizatörlerine ithafen "kimsenin robotu sanki gerçekmiş gibi göstermeye çalışmadığı" vurgulandı.

Ancak devlet televizyonunun hatayla ya da bilerek forumdaki robottan gerçekmiş gibi bahsetmesi ve ileri teknolojisini övmesi tepki çekti.

Russia-24 televizyonu da YouTube kanalında yayımladıkları söz konusu videoyu önce geri çekti, sonra aynı gün içinde yeniden erişime açtı.
3
En son bilimsel gelişmeler / Kilogramın Tanımı Değişmek Üzere
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 21, 2018, 04:22:36 ÖS »
Bilim insanları kilogramı tanımlama yöntemini değiştirmek üzere.
Şu anda kilogramın tanımı, “Le Grand K – Büyük K” adı verilen ve Paris’teki bir kasada saklanan platin bazlı bir külçeyle yapılıyor.

Araştırmacılar, Paris’te yapılacak Ağırlık ve Ölçüler üzerine Genel Konferans’ta kilogramı artık bu külçeyle değil, elektrik akımlarıyla tanımlamayı oylayacak.

Ancak İngiltere Ulusal Fizik Laboratuarı’ndan (NPL) Purdey Williams gibi uzmanlar, değişiklik konusunda farklı duygulara sahip.

Williams, “Bu projede uzun süre yer almadım ama kilograma garip bir bağlılık hissediyorum. Değişiklik konusunda biraz üzgünüm. Ancak, önemli bir adım ve yeni sistem çok daha iyi çalışacak. Gerçekten çok heyecan verici bir an ve sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Değişiklik neden yapılıyor?
Büyük K, 1889’dan bu yana uluslararası ölçüm sisteminin yapı taşlarından biri. Birkaç kopyası da var.

Ancak kilogramın başlıca tanımının günleri sayılı. Yıllar boyunca yaşanan bozulma nedeniyle ağırlığı değişti. Kilogramın tanımı çok önemli, çünkü tüm diğer ağırlıklar ona göre ayarlanıyor.

İlaç geliştirme, nanoteknoloji ve hassas mühendislik çağında doğru ölçümler büyük önem taşıyor ve ölçüm sistemlerini koruyan ve bakımını yapan uzmanlar Büyük K’dan vazgeçme zamanının geldiğini söylüyor.

Büyük K ne ölçüde yanlış?
Büyük K’nın ağırlığındaki değişim, tek bir kirpiğin ağırlığından bile daha az. Değişiklik çok küçük olsa da, önemli sonuçlara yol açabiliyor. NPL’nin Kütle Spektrometrisi Bölümü Başkanı Dr. Stuart Davidson, yeni elektrik ölçümünün daha istikrarlı, daha doğru ve daha eşitlikçi olacağını söyledi.

Davidson “Paris’teki kilogramdan kopyalanan dünya genelindeki kilogramlar ve Büyük K’nin kendisi arasında farklılıkla olduğunu biliyoruz. Bu durum bilim açısından kabul edilemez. Dolayısıyla, Büyük K şu anda amaca hizmet ediyor olabilir belki ama 100 yıl sonra edemeyecek” dedi.

Yeni sistem nasıl çalışacak?
Elektromıknatıslar bir güç üretiyor. Örneğin hurdalıklardaki vinçlerde eski otomobiller bunu kullanıyor. Elektromıknatısların ürettiği çekim gücü doğrudan bobinlerine giden elektrik akımıyla ilgili. Yani burada elektrik ve ağırlık arasında doğrudan bir ilişki var.

Dolayısıyla bilim insanları prensipte bir kilogramı ya da bir başka ağırlığı, gücüne karşı koymak için gereken elektrik miktarıyla tanımlayabilirler.

Alman fizikçi Max Planck’ın bulduğu, ağırlık ve elektrik akımı arasındaki ilişkiyi kuran Planck sabiti adlı bir sayı var ve hsembolüyle gösteriliyor.

Ancak h çok küçük bir sayı ve bunu ölçmek için çok çok hassas ölçüm cihazları gerekiyor. Kibble dengesi diye bilinen cihazın bir tarafında elektromıknatıs diğer tarafında da herhangi bir ağırlık, örneğin kilogram var.

Cihazın her iki tarafı da tam olarak dengelenene dek elektro mıknatıstan geçen elektrik akımı miktarı artırılıyor.

Uzmanlar elektro mıknatıstan geçen elektirik miktarını yüzde 0,000001 hassasiyetle ölçebiliyor.

Bu buluş sayesinde Büyük K’nin terk edilebilmesinin önü açılmış oldu.

Yeni sistemin avantajları ne?
Her 10 ila 20 yılda bir, kopya ağırlıkların Büyük K ile kıyaslanması gerekiyor. NPL’den Dr. Ian Robinson’a göre yeni sistem kabul edilirse, Kibble dengesi her zaman her yerde kontrol edilebilecek.

Robinson, “Bu noktada olmamız iyi bir şey. Doğru karar olduğunu düşünüyorum. Bunu yaparsak, ölçüm görünür gelecekte istikrarlı olacak” dedi.
4
En son bilimsel gelişmeler / Uzay asansörü inş bozulmaz
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 21, 2018, 04:20:36 ÖS »
Japon araştırmacılar, 100 yıllık ‘uzay asansörü’ hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda küçük de olsa bir adım atmaya hazırlanıyor. Minyatür bir uzay asansörünün ilk testleri bu ay yapılacak.

Japonya’nın Shizuoka Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, ‘uzay asansörü’ hayalini gerçeğe dönüştürmek istiyor. Japon uzay ajansı JAXA ile işbirliği yapan araştırmacılar, uzay asansörünün minyatür bir versiyonunu önümüzdeki hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek.

Japon araştırmacıların testleri oldukça basit ve küçük ölçekli olacak. JAXA tarafından verilen bilgilere göre minyatür uzay asansörü iki küp uydu ve küçük bir kutudan oluşuyor.

Buna göre kübik uydular 10 metre uzunluğundaki bir kabloyla birbirine bağlanacak. Motorize edilmiş küçük kutu da bu 10 metrelik kablo arasında gidip gelerek uzay asansörü konseptini ilk kez hayata geçirecek. Ayrıca kutunun uzaydaki hareketi de küp uydularda bulunan kameralarla takip edilecek.


Uzay asansörü hayaline doğru küçük de olsa bir adım atmak istediklerini belirten Japon araştırmacılar,”Uzayda asansör hareketini ilk kez test edeceğiz. Bu deney dünyada bir ilk olacak.” sözlerini kullanıyor.

Uzay asansörü fikri, Paris’te Eyfel Kulesi’ni gören Rus bilim insanı Konstantin Tsiolkovsky tarafından ilk kez 1895 yılında ortaya atılmıştı. Bugün film, dizi ve romanlarda bolca rastladığımız bir bilim kurgu ögesi olan konsept, uzaya çıkmayı görece kolaylaştıracak olması nedeniyle uzun yıllardır bilim insanlarının hayallerini süslüyor. Ancak elbette bu hayalin önünde şu an için çözülmesi pek de mümkün görünmeyen birçok engel var.

Uzay asansörünün yapımında kullanılacak olan urgan bu engellerden en zorlayıcısı olarak değerlendiriliyor. Buna göre urganın şu anda üretebildiğimiz herhangi bir materyalden daha hafif ve daha stabil olması gerek. Grafen ve diamond nanothread gibi bu alanda kullanılabilecek aday maddeler bulunsa da birçok araştırmacı bu maddelerin bile uzay asansörü yapımı için yeterli sağlamlığa sahip olamayacağını düşünüyor.


İLK UZAY ASANSÖRÜ 2050'DE FAALİYETE GEÇEBİLİR
Shizuoka Üniversitesi’yle işbirliği içerisinde olan Japon inşaat firması Obayashi ise tüm engellerin zamanla çözülebileceğini düşünüyor. İlk kez geçtiğimiz yıllarda planlarını açıklayan şirket, 2050 itibarıyla ilk uzay asansörünü faaliyete geçirmek istiyor

Yer eş zamanlı yörüngeye bir uzay istasyonu kurmayı düşünen Obayashi, karbon nanotüpten imal edilen tam 96 bin kilometre uzunluğunda dev bir urgan kullanmayı planlıyor. Uzay seyahatlerinin gelecekte çok popüler olacağını söyleyen Japon yetkililer, asansörü bu doğrultuda uzay türizmi için kullanarak ciddi bir maddi gelir elde etmenin peşinde.

Diğer taraftan birçok bilim insanı ise Obayashi’nin planlarının çok da uygulanabilir olmadığını düşünüyor. Buna göre 96 bin kilometre uzunluğundaki karbon nanotüp urganın imal edilebilmesi şu an için imkansız. Ayrıca devasa urgan bir şekilde üretilebilse dahi yeterli sağlamlığa sahip olamayacağı da belirtiliyor. Obayashi firması ise karbon nanotüpün şimdilik sadece bir aday materyal olduğunu söylüyor.
5
Forum sayfamız hakkında önerileriniz / Tavsiye ve hata bildirimi
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 08:29:25 ÖS »
Ne kadar dikkatli olursak olalım. yine bazı noktalarda eksi ve hatalarımız olabilir. Bizimle paylaşmanızdan mutlu olacağız
6
Duyurular / Forum sitemiz 16.12.2018 saat 20:16 itibariyle aktif hale gelmiştir
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 08:27:30 ÖS »
Forum sitemiz 16.12.2018 saat 20:16 itibariyle aktif hale gelmiştir. vatana millete değil bütün insanlık için hayırlı uğurlu olsun
7
Html,css,javascript,php ve benzerleri / Html Türkçe Karakter Sorunu
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 08:23:08 ÖS »
html 5 yukarısı için
Kod: [Seç]
<head>
<meta charset="UTF-8"/>
</head>

html 5 ten önceki versiyonlarda
Kod: [Seç]
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

kolay gelsin
8
Gamemaker2 Studio / Gamemaker Studio 2
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 08:08:53 ÖS »
Bu konuyu açmamın nedeni oyun yaparken kullandığım program olmasından kaynaklanmaktadır. 2d olunları yapabildiğiniz bu uygulamada neredeyse bütün işletim sistemleri için oyun üretebilirsiniz. ben kendim windows ve android cihazlar için oyun yapıyorum. ve konuda da sizlere yardımcı olabiliğimi düşünüyorum.
9
Html,css,javascript,php ve benzerleri / Gamemaker Studio2
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 07:01:18 ÖS »
Gamemaker Studio2  Hakkında sizlere yardımcı olamaya çalışacağım.
10
Hoş geldiniz bölümü / Forum sayfamıza hoş geldiniz.
« Son İleti Gönderen: abdullah Aralık 16, 2018, 06:07:50 ÖS »
Merhaba arkadaşlar

yeni üye olduysanız lütfen önce kurallarımızı okuyun.

Bunu yaptıktan sonra bu kendinizi kısaca bahsedip foruma kayıt amacınızı yazabilirsiniz
Sayfa: [1] 2